پخش سبزی پاک شده خورد نشده
mive2 mive1

تأثیرمیوه ها وسبزیجات بر سلامت استخوان ها

 زمانی که صحبت از سلامت استخوان ها می شود اولین چیزی که به ذهن اکثر ما می رسد شیر ولبنیات است در صورتی که میوه ها وسبزیجات نیز می توانند بسیاری از ویتامین ها ومواد معدنی مورد نیاز بدن شما را برای ایجاد وحفظ سلامت استخوان ها تأمین کنند.

میوه ها وسبزیجات علاوه بر مواد معدنی ویژه حاوی منیزیم،کلسیم وویتامین kنیز می باشند که برای سلامت استخوان ها ضروری هستند.اگر رژیم غذایی متادلی حاوی لبنیات ومیوه ها وسبزیجات داشته باشید می توانید از طریق رژیم غذایی مواد مغذی لازم برای سلامت استخوان ها را دریافت کنید.در غیر این صورت باید از طریق مصرف مکمل ها ومولتی ویتامین ها نیاز بدن خود را رفع کنید.

مواد مغذی ضروری برای رشد وسلامت استخوان ها

غذاهای سرشار از کلسیم،ویتامینD وسایر مواد مغذی یرای سلامتی استخوان وسلامت کلی بدن شما مهم هستند.به طور کلی می توان گفت سلامت استخوان ها نیازمند مواد مغذی مانند پتاسیم،کلسیم،ویتامینD،ویتامینK ومنیزیم است.

منیزیم

نقش منیزیم در بدن، کمک به جذب کلسیم است.بدن انسان در بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی از منیزیم به عنوان کوفاکتور استفاده می کند تا بتواند عملکرد مناسب داشته باشد. وجود منیزیم در رژیم غذایی نقش مهمی در جذب کلسیم دارد.به طور میانگین نیاز روزانه منیزیم در زنان برابر با 320 میلی گرم و در مردان برابر با420 می لی گرم است.

منیزیم

منیزیم مورد نیاز بدن خود را می توانید از طریق مصرف آووکادو، کنگر فرنگی، برگ چغندر، بامیه، لوبیا، سیب زمینی، اسفناج، گوجه فرنگی، سیب زمینی شیرین، تمشک، انجیر، گریپ فروت، غذایی گوآوا، کیوی، توت فرنگی، هندوانه و آجیل تامین کنید.

ویتامین K

ویتامین K برای مبارزه با پوکی استخوان ضروری است. بدن شما از ویتامین K برای تولید پروتئین های مورد نیاز برای ساخت استخوان استفاده می کند. ویتامین K همچنین با تنظیم ساختمان و بازسازی سلول های موجود در استخوان ها روند ساخت استخوان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.
ویتامین K مورد نیاز برای استحکام استخوان ها را می توانید از طریق مصرف میوه ها و سبزیجاتی مانند مارچوبه، بلوبری، انجیر، انگور، کیوی، آلو خشک، انار، تمشک، ریواس، کاهو، جعفری، اسفناج، کلم بروکلی، فلفل دلمه ای، لوبیا سبز، نخود سبز و هویج تامین کنید.

ویتامین D

ویتامین D نیز مانند منیزیم برای جذب کلسیم ضروری است. ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که برای سلامتی استخوان ها، ایمنی بدن و بهبود عملکرد ذهن مورد نیاز است. تنها منبع گیاه پایه ویتامین D، قارچ است که آن هم حاوی ویتامین D2 است در صورتی که بدن ما ویتامین D3 تولید می کند.
پوست بدن با دریافت نور خورشید ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین می کند اما در صورتی که نیاز بدن از طریق تابش آفتاب تامین نشود مصرف مواد غذایی مانند ماهی قزل آلا، روغن جگر ماهی، ماهی خال مخالی، ماهی ساردین، تخم مرغ و غذاهای غنی شده با ویتامین D مانند آب پرتقال می توانند به دریافت ویتامین D موررد نیاز بدن کمک کنند.

کلسیم

کلسیم در واقع عنصر اصلی برای سلامت و استحکام استخوان ها است. بدن شما برای عملکرد صحیح روزانه به 1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارد. در صورتی که سطح کلسیم بدن شما از حد نرمال پایین تر باشد بدن از ذخیره کلسیم استخوان ها استفاده می کند که تاثیر منفی در سلامت استخوان های شما خواهد داشت.
داشتن رژیم غذایی سرشار از کلسیم به بدن شما کمک می کند تا بدون آسیب به ساختار استخوان ها سطح کلسیم را بالا نگه دارد. علاوه بر شیر و لبنیات میوه ها و سبزیجات نیز منبع خوبی از کلسیم هستند. از بهترین منابع گیاهی کلسیم می توان به کلم بروکلی، کلم کیل، بوک چوی، خردل، بامیه، انگو فرنگی، خرما، لیمو، زردآلو خشک، کیوی، گوآوا، پاپایا، پرتقال، کنجد، نارنگی و بادام اشاره کرد.
بهتر است کلسیم مورد نیاز خود را از طریق مواد غذایی تامین کنید زیرا مکمل های کلسیم در صورت عدم جذب مناسب ممکن است خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهند.